סיוע משפטי דחוף לפליטי מלחמה מאוקראינה

היא"ס הוא ארגון יהודי בינלאומי ללא מטרות רווח, הפועל משנת 1881 כדי להגן על פליטים. כיום פועל הארגון ב-16 מדינות בעולם. בישראל הארגון מסייע לעולים, מבקשי מקלט ופליטים ועובד במשותף עם גופים ממשלתיים ואזרחיים שונים כדי לשפר את הליכי המקלט במדינה. משנת 2014 מפעיל הארגון תכנית לסיוע משפטי למבקשי מקלט. מעבר לייצוג משפטי ע"י הצוות המשפטי של היא"ס, הארגון מכשיר ומנחה עו"ד וסטודנטים משפטים שלוקחים תיקים לייצוג פרו-בונו. הסיוע המשפטי ניתן בתחומים של מעמד, זכויות בישראל ודיני משפחה.

החל מפלישת הצבא הרוסי לאוקראינה, מיליונים איבדו את ביתם ורבים מהם ברחו למדינות שכנות. כ-15,000 מאותם פליטי מלחמה נמלטו לישראל, מרביתם נשים וילדים (בשל איסור על גברים לצאת מהמדינה) שלרובם משפחה בישראל. התחלנו לפעול במספר מישורים כדי לענות ככל שבאפשרותנו על הצרכים הדוחקים ביותר.

ייצוג משפטי: בשבועות האחרונים הוצפנו בפניות של אנשים שכניסתם לישראל סורבה ונעצרו בשדה התעופה לקראת גירוש. הצוות המשפטי והמתנדבים שלנו פעלו מסביב לשעון כדי להגיש הליכים משפטיים מיידיים כדי למנוע גירוש, ועד כה ייצגנו מעל 20 לקוחות, וכל התיקים נחלו הצלחה. בין לקוחותינו היו קטין בן 15 שעד המלחמה גר אצל סבו וסבתו, שבשל מצבם הרפואי לא יכלו לברוח עמו, והגיע להתאחד עם אמו שחיה בישראל אולם כניסתו סורבה וגירושו נעצר בזכות הליך משפטי; אח ואחות בני 14 ו-18 שכניסתם סורבה ורק בעקבות הליכים משפטיים בשעות הלילה זכו להתאחד עם אמם בישראל ועוד. אותם הליכים פורסמו בתקשורת והובילו לביקורת ציבורית ומשפטית בנוגע לזכויותיהם של מסורבי הכניסה, ובייחוד של הילדים.

קריאה למדיניות הגונה כלפי פליטות מלחמה וילדיהן: הגשנו בקשה לבית המשפט העליון, יחד עם ארגוני נשים וילדים ישראליים, בה עמדנו על חובתה של הממשלה להתחשב במידע על הסכנות האורבות לנשים ולילדים שנמלטו מאירופה אם יגורשו מישראל, לרבות סחר בבני אדם ואלימות מגדרית.

הכשרות למתנדבים: קיימנו הכשרה לחמישים עו"ד מהשוק הפרטי שהביעו רצון לייצג פליטים מסורבי כניסה פרו-בונו, ואנו מלווים אותם בייצוג בתיקים.

מחקר שטח: התחלנו לערוך מחקר אודות הצרכים השונים של פליטי המלחמה השוהים בישראל בתחומי הרווחה, המגורים והתעסוקה, בתקווה שנוכל לתת מענים לחלק מהצרכים האלה בעצמנו או מתוך שיתוף פעולה עם ארגונים עמיתים. אנו נמצאים בקשר שוטף עם עמיתנו בהיא"ס באירופה כדי לסייע בפניות פרטניות ולקדם שת"פ עם חברות ישראליות.

תמכו בנו

הצרכים בייצוג משפטי עולים על היכולת שלנו לתת סיוע. רק כרבע מהפליטים שכניסתם סורבה הצליחו למצוא ייצוג משפטי. אנחנו מקבלים פניות בכל שעות היממה עם בקשה לסיוע ועו"ד שמבקשים להתנדב עמנו, אבל לצורך ייצוג הפונים וליווי והכוונה של המתנדבים דרושים לנו עוד כוח אדם ומתורגמנים.

תרומות בהעברה בנקאית: היא"ס בישראל, בנק דיסקונט, סניף 85 (כיכר רבין), מספר חשבון 0008440176.

תרומות דרך היא"ס בארה"ב בקישור זה (יש לכתוב לדוא"ל info-il@hias.org שהתרומה נועדה להיא"ס ישראל).

 

רוצים להישאר מעודכנים?

Legal updates signup form

Simple sign up form, found on legal post page footer

"*" אינדוקטור שדות חובה