בית המשפט העליון – דחיית בקשת רשות ערעור של עובדת סיעוד ממולדובה

בר"ם 2359/22 Kuflick נ' משרד הפנים (9.6.2022)

בית המשפט העליון דחה בקשת רשות ערעור של אזרחית מולדובה בעניין חידוש רישיון ישיבה מסוג ב/1 לעבודה בתחום הסיעוד.

המבקשת נכנסה לישראל בשנת 2017 לעבודה ברישיון מסוג ב/1 בתחום הסיעוד. הרישיון חודש עד שנת 2020, אז פוטרה על ידי מעסיקה, ובשנת 2022 המבקשת נעצרה כשבדרכונה אישור עבודה מזויף. לפי טענתה בשימוע שנערך לה לאחר מעצרה, היא ניסתה להסדיר את מעמדה ושילמה לאדם בשם סעיד עבור חידוש רישיון הישיבה, אך לא ידעה שרישיון הישיבה שנמסר לה הוא מזויף.

לטענת המבקשת, יש לאפשר לה לחדש את רישיון הישיבה שלה מכוח נוהל שכותרתו "הקלות בעניין קליטת עובדים זרים בענף הסיעוד בעקבות הגבלות על הגעת עובדים זרים חדשים לישראל מחמת מגפת הקורונה", המאפשר בתנאים מסוימים לעובדי סיעוד להישאר בישראל תקופה של 90 ימים לאחר תום תקופת רישיונם לעבודה בסיעוד, כדי לאפשר להם להגיש בקשה להארכת רישיונם, ככל שימצאו מעסיק חדש.

ערר שהוגש על החלטת משרד הפנים שלא להאריך את רישיונה נדחה, וערעור לבית המשפט המחוזי נדחה אף הוא, תוך שבית המשפט המחוזי קובע שאין להחיל את נוהל הקלות הקורונה על מי שנעצר מבלי שפנה לרשות טרם מעצרו.

בית המשפט העליון דחה את בקשת רשות הערעור וקבע כי על אף ניסיונה של המבקשת לשוות לבקשה אופי עקרוני, למעשה היא עוסקת בנסיבות הפרטניות של המקרה ולכן אינה עומדת בתנאים למתן רשות ערעור בגלגול שלישי. כמו כן נקבע שבשלב זה ממילא חלפו יותר מ-63 חודשים מאז כניסת המבקשת לישראל, ולכן אין תוחלת מעשית להליך.

רוצים להישאר מעודכנים?

Legal updates signup form

Simple sign up form, found on legal post page footer

"*" אינדוקטור שדות חובה