עמ"נ (י-ם) 19968-11-20 צבי נ' רשות האוכלוסין וההגירה (25.10.2021)

בית המשפט המחוזי קיבל ערעור שהוגש על פסק דין של בית הדין לעררים, והורה למשרד הפנים לתת למערערת, אזרחית רוסיה, מעמד מטעמים הומניטריים.

ביתה של המערערת, אזרחית ישראל, הגישה עבורה בקשה להסדרת מעמדה בישראל מכוח נוהל הורה קשיש. בבקשה נטען כי למערערת בן נוסף החי ברוסיה אך לא מטפל בה בשל היותו אלכוהוליסט. הבקשה נדחתה בנימוק לפיו המערערת אינה עומדת בתנאי הנוהל משום שיש לה בן המתגורר ברוסיה, ולאחר מספר הליכים נוספים משרד הפנים החליט לעמוד על החלטתו לדחות את הבקשה אך לאפשר למערערת להגיש בקשה למעמד מטעמים הומניטריים.

גם הבקשה למעמד מטעמים הומניטריים, שבה נטען בין היתר כי בנה האלכוהוליסט של המערערת התעלל בה פיזית ונפשית, נדחתה על ידי משרד הפנים, וערר שהוגש על ההחלטה נדחה על ידי בית הדין לעררים, שעל פסק דינו הוגש ערעור לבית המשפט המחוזי.

בית המשפט המחוזי קבע שמסקנת משרד הפנים לפיה המערערת לא הוכיחה את טענותיה, אינה מנומקת ולא מתמודדת עם הראיות שהמערערת הציגה ביחס לבנה. בית המשפט הוסיף שמחוות דעת שהוצגו עולה שהמערערת סובלת משורה של חוליים וזקוקה לעזרה והשגחה, וכי נוכח העדר האפשרות להיעזר בבנה היה על משרד הפנים להעניק לה מעמד מטעמים הומניטריים.

בית המשפט קיבל את הערעור והורה למשרד הפנים להסדיר את מעמד המערערת בהתאם.