עמ"נ (י-ם) 34687-12-15 דולגוב נ' משרד הפנים (11.9.2016)

בית המשפט המחוזי קיבל באופן חלקי ערעור על פסק דין של בית הדין לעררים, והורה למשרד הפנים לשקול מחדש להחיל על המערערים את ההליך המדורג.

המערערים, אזרחית ישראל בת 70 ואזרח בולגריה בן 62, ששהה בישראל בעבר שלא כדין, הגישו בקשה להסדרת מעמדם מכוח היותם ידועים בציבור, ולאחר שבקשה זו נדחתה, המערער יצא את הארץ. בהמשך המערערים התחתנו והגישו בקשה חדשה להסדרת מעמדו של המערער. בעקבות הגשת הבקשה ואישור משרד הפנים, המערער נכנס לישראל תוך הפקדת ערבות של 30,000 ₪, וקיבל רישיון ישיבה מסוג ב/1.

בהמשך, בעקבות מספר ראיונות שקיים משרד הפנים עם בני הזוג, הוא החליט לדחות את הבקשה להסדרת מעמדו של בן הזוג בישראל בטענה שאין מדובר קשר זוגי כן.

בית המשפט קבע כי המקרה הוא מקרה מורכב ואף גבולי, וכי הנתון המרכזי הוא נתון של חסר והיותה של התשתית הראייתית ביחס לכנות הקשר דלה. בית המשפט קבע שלמרות ההפרדה הרכושית בין בני הזוג והעובדה שהם לנים בחדרי שינה נפרדים, "אין בהכרח דמיון בין סוגים שונים של זוגיות והתוכן שיוצק כל זוג לחייו המשותפים יכול להיות שונה בלא שקיימת בהכרח תבנית אחידה שיש בה כדי למצות את התשובה לשאלה המורכבת – זוגיות כנה מהי?"

בית המשפט הוסיף כי נדרש בירור עובדתי נוסף, נוכח המכתבים והתצהירים הרבים שהמערערים הציגו בדבר כנות הקשר. לפיכך, הערעור התקבל באופן חלקי, ומשרד הפנים נדרש לבחון מחדש את כנות הקשר בין המערערים.