בית המשפט המחוזי – מדינת ישראל "ניצחה" את המערערות, אזרחיות אוקראינה

עמ"נ (ת"א) 389-04-22 Kristina B נ' משרד הפנים (11.9.2022)

בהמשך להחלטות קודמות בהליך זה, בית המשפט המחוזי מחק ערעור מינהלי שהגישו אזרחית אוקראינה וביתה הקטינה, לאחר שעזבו את ישראל לקנדה, שאישרה את בקשות המקלט שהשתיים הגישו.

בפסק הדין בית המשפט תיאר את קורות המערערות, שהגיעו לישראל בחודש מרץ 2022, לאחר שנמלטו מן המלחמה באוקראינה. לאחר שנעשה ניסיון לגרש את המערערות, בניגוד לפסיקת בית המשפט שחייב את משרד הפנים לעכב את הרחקתם של אזרחי אוקראינה במשך 48 שעות כדי לאפשר להם לנקוט בהליכים משפטיים, המערערות הגישו ערר לבית הדין לעררים, שדחה את הערר. על פסק דינו הוגש ערעור לבית המשפט המחוזי, שבמסגרתו הוחלט לצרף את ארגון היא"ס כידיד בית המשפט.

בית המשפט נתן צו ביניים המונע את גירוש המערערות עד להכרעה בערעור. במסגרת ההליך בית המשפט ביקר את משרד הפנים ואת הפרת הוראות בית המשפט, ואף קבע הנחיות כלליות לעניין הרחקת אזרחי אוקראינה.

לפני הדיון שאמור היה להתקיים בערעור גופו, בא כוח המערערות הודיע שבקשת המקלט של המערערות בקנדה התקבלה וכי הן עזבו את ישראל. בית המשפט ציין בעניין זה – "רשות האוכלוסין וההגירה 'ניצחה' את המערערות. המערערות עזבו לפני מספר ימים לקנדה, שם מצאו מקלט, לאחר הגשת בקשה מרחוק, בתוך חודשים ספורים, כראוי למדינה מכניסת אורחים המקיימת את כללי המשפט הבינלאומי בעת הקשה הזו. אני תקווה שחייהן שם ייטיבו עמם. אין אלא להצר, שדווקא בישראל, עברו חוויה כה קשה, תוך שהרשות מביאה לעזיבתן תוך הפרות חוזרות של החלטות בית המשפט."

בית המשפט מחק את הערעור והורה לארגון היא"ס ולמשרד הפנים להגיב לבקשת המערערות לפסיקת הוצאות משפט.

רוצים להישאר מעודכנים?

Legal updates signup form

Simple sign up form, found on legal post page footer

"*" אינדוקטור שדות חובה