בית המשפט המחוזי – דחיית ערעור של מבקש מקלט מסרילנקה

עמ"נ (י-ם) 38046-08-19 אביגונווארדאנה נ' שר הפנים (27.1.2020)

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה ערעור של מבקש מקלט מסרילנקה על פסק דין של בית הדין לעררים, ואישר את החלטת משרד הפנים לדחות את בקשתו למקלט בישראל.

המערער הוא אזרח סרילנקה, ששהה בישראל מכוח רישיון ישיבה מסוג ב/1 לעבודה בענף החקלאות. רישיון העבודה של המערער חודש עד 2017, אז עזב את מעסיקו והגיש בקשת מקלט. לטענת המערער, בשנת 2014 הוא סייע בבחירות לנשיאות למועמד שלא נבחר, ולאחר הבחירות סבל התנכלויות בשל תמיכתו במועמד שהפסיד. לטענתו איימו עליו ועל משפחתו, הגיעו לבית משפחתו פעמיים או שלוש תוך ירי בבית. עוד נטען בבקשת המקלט שהמערער ומשפחתו הגישו תלונות במשטרה, שסירבה לטפל בהן, ושהמערער ומשפחתו עברו להתגורר באזור אחר במדינה, אך לא היה בכך כדי להביא להפסקת ההתנכלות. בנוסף, המערער טען שלא הגיש בקשה למקלט מיד עם הגעתו לישראל משום שהייתה לו עבודה ולא ידע שאפשר להגיש בקשה למקלט.

בקשת המקלט נדחתה על ידי משרד הפנים וערר שהוגש לבית הדין לעררים נדחה אף הוא. על פסק דינו של בית הדין לעררים הוגש ערעור לבית המשפט המחוזי.

בית המשפט המחוזי דחה את הערעור וקבע שאין מקום להתערב בהחלטת משרד הפנים ובפסק דינו של בית הדין לעררים, שנומקו בהעדר אמינותו של המערער; בכך שהחוק בסרילנקה מגן על חופש העיתונות וחופש הביטוי; בכך שמאז שנת 2015 פחת מספר המקרים של התנכלות לפוליטיקאים המזוהים עם האופוזיציה; בכך שהמערער ביצע עבודות לוגיסטיות זוטרות ולכן יש להניח שלא הייתה לו נראות פוליטית; בכך שלא עזב את סרילנקה מיד כשחש סכנה; בכך שקיימת חלופת מגורים פנימית במדינתו; ובכך שעזב באופן חוקי עם דרכון ללא בעיות מול הרשויות.

בית המשפט אף סירב לבקשה להחזיר את הדיון ליחידת הטיפול במבקשי מקלט במשרד הפנים לאור מסמכים חדשים שהושגו על ידי המערער והוצגו בערעור, אך קבע שהמערער רשאי להגיש בקשה לעיון מחדש בהחלטה.

רוצים להישאר מעודכנים?

Legal updates signup form

Simple sign up form, found on legal post page footer

"*" אינדוקטור שדות חובה