בית המשפט המחוזי בירושלים – דחיית ערעור בעניין מתן מעמד מטעמים הומניטריים

עמ"נ (י-ם) 64413-12-16 יביין נ' משרד הפנים (23.3.2017)

בית המשפט המחוזי בירושלים (השופט מינץ) דחה ערעור על פסק דינו של בית הדין לעררים, ואישר את החלטת משרד הפנים שלא להעניק מעמד מטעמים הומנטריים לאזרחית אתיופיה, אם לילדה בעלת אזרחות ישראלית.

המערערת נישאה לאזרח ישראל וקיבלה מעמד בישראל. לשניים נולדה בת בשנת 2012. בשל אלימות שסבלה מידי בעלה, המערערת עברה למקלט לנשים מוכות ובני הזוג נפרדו. בהמשך המערערת הגישה בקשה לקבלת מעמד מטעמים הומניטריים, שנדחתה על ידי משרד הפנים, וערר שהגישה לבית הדין לעררים נדחה גם הוא.

בית המשפט המחוזי עמד על כך שעם פרידת בני הזוג אין עוד תא משפחתי, שעליו יש להגן באמצעות מתן מעמד מטעמים הומניטריים, ואף עמד על כך שאבי הילדה מסר בראיון שנערך לו במשרד הפנים כי ברצונו שהמערערת תצא מישראל עם ביתם, ושהאחרונה תוכל להחליט בהגיעה לגיל 18 אם לחזור לישראל, מדינת אזרחותה. בית המשפט המחוזי הוסיף שמירב זיקותיה של האם הן למדינת מוצאה ולא למדינת ישראל, וכי ביתה טרם החלה את לימודיה במערכת החינוך הישראלית, ולכן לא ניתן לומר שניתוקה מהארץ יעורר קשיים מיוחדים המצדיקים לתת לאימה מעמד מטעמים הומניטריים. בית המשפט המחוזי אף הוסיף כי אין בכך שבית המשפט לענייני משפחה חייב את בעלה של המערערת במזונות הבת כדי להצדיק את הישארות המערערת בישראל, שכן ניתן יהיה לאכוף את פסק הדין גם בהיותה מחוץ לישראל.

רוצים להישאר מעודכנים?

Legal updates signup form

Simple sign up form, found on legal post page footer

"*" אינדוקטור שדות חובה