ערר (י-ם) 3098-22 פלונית נ' משרד הפנים (1.12.2022)
בית הדין לעררים דחה ערר שהגישה אזרחית ניגריה על החלטת משרד הפנים לדחות את בקשתה למקלט.
המערערת הגישה בקשת מקלט בטענה לפיה בעלה נתפס מקיים יחסי מין עם גבר אחר ונמלט מניגריה, ולאחר מכן הוזמנה לחקירה על ידי המשטרה כדי לברר את מקום הימצאו של בעלה. לאחר מכן גילתה כי בעלה נסע לישראל והגיעה לישראל באשרת תייר כדי למצוא אותו. בבקשתה למקלט נטען כי היא חוששת שאם תשוב לניגריה תיעצר משום שהיא מסייעת לבעלה להסתתר ולברוח, וכי לא תוכל חזור עד לשינוי החוק בניגריה לגבי להט"ב.
בקשת המקלט נדחתה על ידי משרד הפנים, והמבקשת הגישה ערר לבית הדין לעררים.
בית הדין לעררים ציין שבחוות הדעת של יחידת הטיפול במבקשי מקלט נקבע שהעוררת לא אמינה ביחס למרכיבים מהותיים בבקשת המקלט שלה, ובין היתר שמפרופיל הפייסבוק של העוררת ובעלה עולה כי הם מקיימים חיי משפחה תקינים בישראל. מנגד לא נמצאה אינדיקציה לאירוע בו העוררת תפסה את בעלה עם גבר אחר, והבעל לא סיפק הוכחות לקשרים רומנטיים שהיו לו עם גברים.
בית הדין הוסיף כי לפי חוות הדעת של יחידת הטיפול במבקשי מקלט החוק בניגריה אוסר על קיום יחסי מין בין גברים אך אין די נתונים כדי לקבוע עד כמה החוק נאכף, וקיים מידע בעניין ארגונים "המספקים ייעוץ והכשרה משפטית ללהט"בים" הפועלים ללא הפרעה ממשלתית. בית הדין אף נימק את החלטתו בכך שהעותרת יכלה באמצעות הדרכון שברשותה לעזוב ל-16 מדינות אחרות אך היא הגיעה לישראל ועל כן הגעתה "הייתה מתוכננת ובכך ביצעה 'ברירה מדינתית'"; ובכך שניגריה היא "מדינת ענק" והבעיה המתוארת על ידי העוררת היא "מקומית", ולכן קשה לקבל טעינה לפיה העוררת לא יכולה להעתיק את מקום מגוריה בתוך ניגריה.