עמ"נ (ת"א) 63072-01-19 Kravtsova נ' רשות האוכלוסין וההגירה (28.2.2019)

בית המשפט המחוזי דחה בקשה לסעד זמני למניעת הרחקה, שהוגשה על ידי מבקשת מקלט מאוקראינה, בגדרו של ערעור על פסק דינו של בית הדין לעררים.

המבקשת נכנסה לישראל ברישיון ישיבה מסוג ב/2 שתוקפו לעשרה ימים. לאחר כשבעה חודשים בישראל המבקשת הגישה בקשה למקלט, בה טענה כי דירתה שבמחוז לוהנסק נהרסה מפגיעת פגז, וכי בכל יום מתרחשות הפצצות באזור זה. בקשתה נדחתה על ידי רשות האוכלוסין וההגירה בסדר דין מהיר.

בית הדין לעררים דחה ערר שהוגש על ידי העוררת. בפסק דינו של בית הדין נקבע כי ההחלטה בעניין המבקשת נתקבלה על ידי הגורמים המקצועיים על יסוד חוות דעת של משרד החוץ, לפיה אין מניעה כללית, בהעדר נסיבות פרטניות ייחודיות, להשיב את אזרחי אוקראינה למדינתם, ועל יסוד חוות דעת לפיה אין מניעה שתושבי מחוזות לוהנס ודונצק יעתיקו את מקום מגוריהם בתוך אוקראינה תוך שמירה על זכויותיהם.

בית המשפט המחוזי קבע כי לאור נימוקי בית הדין לעררים סיכויי הערעור נמוכים. כמו כן נקבע שמאזן הנוחות אינו נוטה לטובת המבקשת בהתחשב בכך ש"עשתה דין עצמי" כאשר הגישה את הערר לבית הדין לעררים רק לאחר חלוף המועד שנקצב לה על ידי משרד הפנים לצאת מן הארץ; הגישה את הערעור לבית המשפט המחוזי רק לאחר שחלף המועד שבית הדין לעררים קצב לה לצאת מן הארץ; ונשארה בארץ אף על פי שבקשתה לצו ארעי נדחתה.